Niezwykle chwile z poezją w „Trójce”.

31-03-2014

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyło się spotkanie z  poetką panią Krystyną Łukasik. Autorka jest rodowitą ostrowczanką. Pracowała w kieleckiej Spółdzielni Spożywców i ostrowieckiej hucie. Po przejściu na emeryturę została prezesem Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach i ostrowieckiego Klubu Literackiego "Aspekt" przy Miejskim Centrum Kultury. Do „Aspektu” należą osoby w różnym wieku, dla których twórczość literacka jest najważniejszą pasją życiową. Pierwszy autorski tomik wierszy pani Krystyny " Ucieczki i powroty" ukazał się w 2005 r. Kolejne to: "Światło w tunelu" z 2007 r., "Krew i popiół" z 2008 r., "Rozbity dzban" z 2009 r., "Wczoraj i dziś" z 2010 r. oraz wydany w 2011 roku zbiór "...Czas ucieka..".

Poetka jest absolwentką Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. W tych czasach dyrektorem placówki był pan Sałatowski. Pani Krystyna bardzo dobrze się uczyła. W szkole najbardziej lubiła j. polski, przyrodę i j. francuski. Swój pierwszy wiersz pt. ”Pluszowy Miś” napisała w wieku 8 lat. Do tej pory napisała około 480 wierszy. Są one wyjątkowe, każdy powstał z potrzeby serca. Gdy poetka ma wenę, jest w stanie napisać 4 wiersze w ciągu godziny.

Pani Krystyna w swoich utworach opisuje Ostrowiec Świętokrzyski – swoje rodzinne miasto. Żyje poezją, do pisania inspiruje ją cały świat, choćby najmniejsze rzeczy. Pisze o miłości, dojrzałości, a w końcu o nieuchronnie zbliżającej się starości. Pisze o czasie przemijania, przejścia z życia doczesnego do życia wiecznego. Przejście to nie musi być takie trudne, ale trzeba przez wiele lat się do niego przygotowywać. Wbrew pozorom jej wiersze nie są wcale smutne. Poetka pisze również o urokach życia i pokazuje, jakie może ono być piękne, gdy się ma lat 20 czy 70. Żeby takie było, trzeba umieć czerpać z niego to, co najlepsze.

Pani Krystyna Łukasik jest bardzo sympatyczną, radosną i kreatywną osobą.

Poetka przekazała do szkolnej biblioteki kilka swoich tomików poezji.

Spotkanie było niezwykle udane, uczniowie, nawet ci, którzy nie lubią poezji, byli zasłuchani. Sprawiła to sama autorka, która ma świetny kontakt z publicznością.   Była to wielka uczta czytelnicza. Podziękowaliśmy poetce gromkimi brawami za przeżycia, jakich nam dostarczyła  i emocje towarzyszące spotkaniu. Na zakończenie Pani Krystyna otrzymała od nas bukiet kwiatów.

Dominika Jaźwiec

uczennica kl. V a