73 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

24-04-2013

W dniu 12 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Chrobrego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się uroczystość  upamiętniająca 73 rocznicę Zbrodni Katyńskiej i trzecią rocznicę tragedii smoleńskiej.

Ten sam program został zaprezentowany w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przed mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz Ofiar Zbrodni Katyńskiej, która odbyła się 13 kwietnia 2013r.

Uroczystość została przygotowana przez nauczycielkę języka polskiego p. Dorotę Lach i wicedyrektora szkoły  p.  Jolantę Dziedzic.

Uczniowie przedstawili zebranym skrywaną przez lata prawdę o Katyniu, przybliżyli okoliczności, w jakich zamordowano polskich oficerów.

Uświadomili wszystkim, że pamięć o straszliwej zbrodni sprzed 73 lat jest żywa w pokoleniach polskiego narodu.

W programie wykorzystano prezentację multimedialną z archiwalnymi  zdjęciami z miejsc zbrodni, wiersze Jacka Kaczmarskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Kazimierza Wierzyńskiego, Feliksa Konarskiego oraz fragmenty notatek i pamiętników żołnierzy jeńców pisanych w 1940 r. tuż przed śmiercią.

Tragizm wydarzeń w pełni oddawały również pieśni Dawida Hallmanna i Lecha Makowieckiego w wykonaniu solistów i szkolnego chóru.

Na  zakończenie uroczystości uczniowie symbolicznym gestem - zapaleniem zniczy, uczcili pamięć poległych Polaków.

Te tragiczne dla naszego narodu wydarzenia  przypomniane słowem, pieśnią i obrazem na długo pozostaną w pamięci młodych Polaków.