Trójka uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01-03-2016

29 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Ostrowcu Św.  odbyła się akademia poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:  por. w st. sp. Kazimierz Kocowski – prezes koła SZŻAK im. płk Ponurego oraz członkowie Koła: Stanisław Szwed, Danuta Szczepańska, Zbigniew Kondracki, Jan Majewski, Helena Marcinkiewicz. pan Marek Wójcicki – kustosz Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Św.,

Swoją obecnością zaszczycił nas również pan Tadeusz Kurek – ostrowiecki artysta - plastyk, który udostępnił nam zbiór portretów Żołnierzy Wyklętych z regionu. Dzięki temu wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły oraz rodzice mogli obejrzeć wyjątkową wystawę.

Wyeksponowane na tablicach prace pana Tadeusza Kurka  oraz sugestywna scenografia autorstwa p. Jolanty Dziedzic stworzyły niezwykłą oprawę występu artystycznego zaprezentowanego przez uczniów klasy VI A  przygotowanych przez p. Dorotę  Lach. Poprzez słowo, ruch i muzykę młodzi aktorzy przybliżyli uczniom naszej szkoły historię i ciężkie losy  Żołnierzy Wyklętych.

Atmosfera  zadumy i współczucia  panująca  wśród uczniów oglądających występ oraz ich nienaganna postawa i skupienie świadczą o zrozumieniu tak trudnych przecież dla młodego pokolenia  treści.

Występ skłania do refleksji zarówno nad przeszłością  jak i naszą współczesnością, ale przede wszystkim jest hołdem dla Żołnierzy II Rzeczpospolitej,  którzy walczyli o Ojczyznę do końca i oddali w tej walce życie. Naszym obowiązkiem jest upominać się o należną im cześć i szacunek.  DL

Galeria.    Relacja TV Krzemionki