XV JUBILEUSZOWY ŚWIĘTOKRZYSKI RAJD PIELGRZYMKOWY

13-10-2014

27 września 2014r. uczniowie kl. VI a i VI b należący do Koła Misyjnego i Koła Biblijnego pod opieką s. Beaty Kępki i p. Agnieszki Mrozowicz wzięli udział w XV Jubileuszowym Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym na Święty Krzyż.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Mimo niesprzyjającej pogody na początku imprezy w rajdzie uczestniczyło ponad 5 tysięcy dzieci, młodzieży i osób starszych z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej, a także z archidiecezji łódzkiej i warszawskiej. Pielgrzymi wędrowali kilkunastoma trasami turystycznymi pod opieką 117 przewodników świętokrzyskich. My wędrowaliśmy trasą ”hutniczą”, która liczyła 9 km. Pokonaliśmy ją wciągu czterech godzin. Wszyscy pielgrzymi uczestniczyli we wspólnej, uroczystej   Mszy Świętej polowej, koncelebrowanej przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa radomskiego Henryka Tomasika, biskupa pomocniczego z diecezji kieleckiej Mariana Florczyka oraz kilkudziesięciu kapłanów z tych diecezji. Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan. W homilii biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił, że „ Nieraz prosimy Chrystusa o pomoc w różnych sprawach. Oczekujemy od Niego odpowiedzi na najważniejsze pytania. On nigdy nie pozostaje obojętny i wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. Jednak Syn Boży przyszedł na ziemię, aby dać nam samego siebie, całego siebie. On chce, abyśmy oddali się Mu całkowicie, ale w zamian daje siebie. Nie bójmy się tej niezwykłej wymiany: wszystko za wszystko. Świętość, do której zostaliśmy powołani, jest niczym jaskółcze gniazdo ulepione pomiędzy ludzką ułomnością, słabością oraz ideałami, jakie ukazuje nam Chrystus”.

Duchowe wrażenia, atmosfera wspólnego pielgrzymowania, modlitwa oraz zachwyt dla piękna przyrody podziwianej w trakcie wędrowania po najpiękniejszych Górach Świętokrzyskich sprawiły, że bardzo nam się podobało i już za rok weźmiemy udział w XVI Rajdzie Świętokrzyskim.

s. Beata Kępka
Galeria.